Zapalenie tarczycy – najważniejsze informacje

zapalenie tarczycy


Stan zapalny tarczycy jest przykrą, a niekiedy także bolesną dolegliwością. Jego przyczyny, przebieg, czas trwania i objawy mogą być rozmaite. Typologia stanów zapalnych tarczycy zależy od okoliczności pojawienia się choroby, czasu jej trwania oraz nacieku zapalnego (neutrofile, leukocyty, naciek ziarniakowy).

Oto typy zapaleń tarczycy:

Infekcyjne zapalenie gruczołu tarczowego. Występuje ono stosunkowo rzadko. Do objawów zalicza się gorączka, ostry ból szyi, a także zaczerwienienie i ocieplenie skóry. Poziom hormonów tarczycy nie zmienia się.

Podostre zapalenie tarczycy może być wywołane przez wirusy m.in. grypy czy świnki, zwłaszcza u osób predysponowanych genetycznie. W pierwszej fazie infekcji wzmaga się czynność tarczycy, towarzyszą temu gorączka i ból,  następnie ustępuje ona miejsca niedoczynności, aby w ostatniej fazie praca gruczołu unormowała się.

Niekiedy pojawia się guzek. Podostre zapalenie tarczycy może pojawić się ponownie nawet wiele lat po wyleczeniu.

Przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego, czyli choroba Hashimoto. Jest to najczęściej występujący typ zapalenia tarczycy, schorzenie na tle autoimmunologicznym. Towarzyszy mu niedoczynność tarczycy. Choroba ma podłoże genetyczne.

Zapalenie tarczycy występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ma to związek z większą chwiejnością hormonalną, szczególnie okresem ciąży i menopauzy, ale też cyklem miesięcznym. Wraz z wiekiem ryzyko stanu zapalnego wzrasta.

Zapalenie Riedla, czyli wole drewnowate. Przyczyna tego schorzenia nie jest znana, choć przypuszcza się, że jego podłoże jest autoimmunologiczne. Charakteryzuje się silnym zwłóknieniem narządu oraz okolicznych tkanek. Do objawów należy niebolesne powiększanie się miąższu tarczycy, jego wyczuwalne twardnienie i gęstnienie (przywodzące na myśl strukturę drewna).

Rozrastająca się tarczyca może mieć wpływ na zmianę głosu i drożność róg oddechowych. Choroba ta jest niezwykle rzadka, niemniej jednak warto mieć świadomość jej istnienia.

To tylko kilka rodzajów zapalenia tarczycy. Lista nie jest wyczerpana. Oprócz stanów zapalnych wywołanych przez infekcje lub zaburzenie układu odporności, do rozwoju stanu zapalnego mogą przyczynić się inne czynniki, takie jak np. leki (polekowe zapalenie tarczycy), promieniowanie (popromienne zapalenie tarczycy), urazy (pourazowe zapalenie tarczycy) czy zmiany zachodzące w ciele, które wiążą się z ciążą i porodem (poporodowe zapalenie tarczycy z naciekami limfocytarnymi). Ponadto występuje także bezobjawowe zapalenie gruczołu tarczowego.

Zapalenie tarczycy, niezależnie od przyczyn i przebiegu, może być niebezpieczne, a z całą pewnością jest przykre i niekiedy bolesne. Można się przed tym ustrzec, wykonując badania kontrolne. Podobnie jak w przypadku innych poważnych schorzeń, wczesne wykrywanie ma wpływ na przebieg leczenia. Warto obserwować swoje ciało i reagować na niepokojące zmiany.


Prześlij komentarz

0 Komentarze