Czym jest Choroba Hashimoto ? Nazwa schorzenia pochodzi on nazwiska doktora Hakaru Hashimoto, który jako pierwszy je opisał w roku 1912. Podłoże choroby jest autoimmunologiczne. Jej inna nazwa to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy.
Choroba polega na tym, że układ odpornościowy chorego traktuje tarczycę jak ciało obce – chcąc obronić organizm, zwalcza komórki tarczycy. Proces ten, choć jest bezbolesny, trwa latami i może zupełnie spustoszyć atakowany przez przeciwciała organ.
Chorobie Hashimoto często towarzyszy niedoczynność tarczycy, a także inne chorobu autoimmunologiczne, takie jak zapalenie stawów, bielactwo i inne.
PRZEBIEG CHOROBY:
Przebieg przewlekłego limfocytowego zapalenia tarczycy może być rozmaity, jednak ogólnie rzecz biorąc, do jego objawów należą: powiększenie tarczycy (szczególnie na początku choroby), guzki (w późniejszej fazie), a także niedobór hormonów tarczycy (niedoczynność tarczycy), na który mogą wskazywać takie objawy, jak: uczucie zimna, przewlekłe zmęczenie, trudności w skoncentrowaniu się i zapamiętywaniu, obniżone samopoczucie, tycie, zaparcia, bladość i suchość skóry.Choroba występuje w różnym nasileniu, niemniej jednak nieleczona z biegiem czasu wzmaga się. W bardzo ciężkich przypadkach nieleczona choroba Hashimoto może powodować niepłodność, choroby serca i śpiączkę.
Zdarza się jednak, że choroba przebiega bezobjawowo. Dlatego warto pamiętać o profilaktyce.
ROZPOZNANIE CHOROBY:
Jeśli zachodzi podejrzenie choroby Hashimoto albo pacjent chce ją wykluczyć, powinien udać się do lekarza rodzinnego. Ten na podstawie wywiadu kieruje pacjenta na badanie poziomu TSH we krwi. Z wynikami należy udać się do lekarza endokrynologa, który zleca dalsze badania, przede wszystkim stężenie poziomu hormonów tarczycowych we krwi i USG tarczycy. Niemniej ważne jest określenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych.LECZENIE:
Leczenie choroby Hashimoto polega na niwelowaniu objawów. W zależności od zaawansowania schorzenia i chorób współwystępujących leczenie może polegać na hospitalizacji, lecz przede wszystkim przeciwdziała się niedoczynności poprzez suplementowanie sztucznie produkowanych hormonów tarczycy. Podaje się je doustnie, a ich działa jest dokładnie takie samo, jak w przypadku substancji produkowanych przez organizm.Lewotyroksyna, bo taką nazwę nosi syntetyczny hormon tarczycy, powinna być przyjmowana regularnie, najlepiej rano, minimum pół godziny przed śniadaniem. Dawka jest dobierana indywidualnie do każdego pacjenta i może ulegać zmianie w zależności od jego wieku i aktywności życiowej.
Chory powinien pozostawać pod stałą opieką endokrynologa i regularnie poddawać się badaniom. Leczenie jest dożywotnie, jednak jego koszty są niskie, a działanie przywraca pełną sprawność.
0 Komentarze