Tarczyca Objawy niedoczynność a nadczynność

tarczyca leki


Zastanawiałeś się kiedyś jakie symptomy daje tarczyca, która pracuje w nieprawidłowy sposób?
Każdy, kto kiedykolwiek cierpiał na schorzenia tarczycy, wie, że nie należy ich lekceważyć. Mogą one być nie tylko niebezpieczne dla zdrowia i życia, ale i skutecznie je uprzykrzyć. Na co warto zwrócić uwagę, aby ustrzec się przed rozwojem chorób organu tarczowego?

Ponieważ tarczyca reguluje takie funkcje naszego organizmu, jak przemiana materii czy gospodarka wapniowo-fosforowa, dysfunkcje tarczycy odbijają się na całym ciele. Poniżej podane zostaną objawy, które można powiązać z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy.

OBJAWY PRZY NIEDOCZYNNOŚCI:

Niedoczynność tarczycy jest wtedy, gdy organ ten produkuje zbyt małą ilość hormonów, aby móc zapewnić sprawne funkcjonowanie organizmowi. Objawy, które mogą wskazywać na niedoczynność, mogą wystąpić zarówno w ciele, jak i w psychice chorego.

A są to: uczucie zimna, tycie spowodowane spowolnioną przemianą materii, zaparcia, sucha, szorstka skóra, kruche i łamliwe włosy i paznokcie, będące efektem zaburzenia gospodarki wapniowej, nieuzasadniony, przedłużający się smutek, przygnębienie, aż po stany depresyjne, niemożność skupienia uwagi, rozkojarzenie, problemy z zapamiętywaniem i uczeniem się, nadmierna senność, ospałość, ciągłe uczucie zmęczenia, ociężałość ciała i umysłu.

Osoby chore na niedoczynność pracują jakby „w zwolnionym tempie”, łatwo się męczą, niechętnie podejmują wysiłek. Zasypiają i budzą się zmęczone nawet po nienaturalnie długim śnie.

OBJAWY PRZY NADCZYNNOŚCI:

Wręcz przeciwnie wyglądają objawy nadczynności tarczycy, o której mówi się wtedy, gdy organ ten produkuje zbyt dużo hormonów. Organizm chorego pracuje wtedy na najwyższych obrotach, co przeciąża ciało.

Do objawów towarzyszących nadczynności zaliczyć można: kołatanie serca, bezsenność, drżenie dłoni, nadmiar energii, chudnięcie pomimo obniżonego łaknienia, wilgotność skóry, nadmierną ruchliwość, a w obszarze psychiki daje się zaobserwować niepokój, rozkojarzenie wywołane skupianiem uwagi na kilku rzeczach jednocześnie, natłok myśli.

Osoba chora na nadczynność tarczycy może być nienaturalnie pobudzona, aktywna fizycznie i psychicznie, choć stany te łatwo przechodzą w bierność. Potrafi też towarzyszyć im nieuzasadniony niczym dobry nastrój, wręcz tryskanie energią, a z drugiej strony momenty agresji, nerwowych, wybuchowych reakcji niewspółmiernych do sytuacji.

Oczywiście nie wszystkie objawy muszą występować. Każdy może mieć czasem dziwnie dobry lub zły nastrój i nie jest to powód do niepokoju. Jeśli jednak pacjent ma wrażenie, że stracił kontrolę nad swoim ciałem i emocjami, powinien udać się do lekarza i podzielić się z nim swoimi obawami. Leczenie jest zazwyczaj proste i skuteczne, a przede wszystkim znacząco poprawia jakość życia.

Prześlij komentarz

0 Komentarze