Rak Tarczycy diagnoza, objawy, przyczyny

rak nowotwór tarczycy

Choć o nowotworach tarczycy słyszy się często, większość z nich to zmiany łagodne. Nowotwory złośliwe tarczycy należą na szczęście do rzadkości. Można wyróżnić cztery główne typy raka tarczycy: rak brodawkowaty, pęcherzykowaty, rdzeniasty i anaplastyczy.

Dwa pierwsze są zdecydowanie najczęstsze. Ich rozwój jest powolny. Mają tendencję do nawrotów. Najłatwiej wyleczyć je przed 45 rokiem życia. Rak rdzeniasty jest stosunkowo łatwo uleczalny, o ile nie doszło do przerzutów. Najtrudniejszy w leczeniu jest rak anaplastyczny, który nie poddaje się łatwo kuracji

ROZPOZNANIE:

Diagnozowanie nowotworów opiera się o biopsję aspiracyjną cienkoigłową. Badanie jest niemal bezbolesne. Polega na nakłuciu szyi i pobraniu niewielkiej ilości materiału do badań. Częściej jednak zdarza się, że zmieniony obszar jest badany po usunięciu organu.

Podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku podejrzenia raka tarczycy jest USG. Pomocne jest także określenie ilości przeciwciał przeciwtarczycowych. Za najskuteczniejszą  metodę uważa się jednak biopsję cienkoigłową.

Szacuje się, że jej rutynowe stosowanie zwiększyłoby wykrywalność operowalnych nowotworów aż do 50%. Dlatego warto wykonać to badanie, które jest niemal bezbolesne, szybkie i wysoce skuteczne.

PRZYCZYNY:

Przyczyn raka tarczycy może być kilka. Przede wszystkim należy wiedzieć, że nowotwory tarczycy są uwarunkowane genetycznie. Dlatego warto wiedzieć, czy w rodzinie występowały przypadki schorzeń tarczycy, ponieważ lekarz przeprowadzający wywiad na pewno o to zapyta.

Przyczyną rozwoju raka mogą być też przebyte wcześniej schorzenia o podłożu innym niż nowotworowe. Jeszcze jedną przyczyną zachorowania jest promieniowanie jonizujące. Dotyczy to szczególnie osób młodych – do 20. Roku życia.

Odnotowano także wzrost zachorowań po eksplozji elektrowni atomowej w Czarnobylu, co wskazuje, że promieniowanie jądrowe ma silny wpływ na funkcjonowanie tarczycy i zmiany w jej komórkach.

OBJAWY:

Objawy, które mogą skłonić pacjenta do podejrzenia raka tarczycy, to przede wszystkim zmiana w kształcie organu wyczuwana podczas dotykania szyi dłonią. Niekiedy jednak guzki są tak małe, że nie da się ich wyczuć.

Na nowotwór tarczycy może wskazywać także powiększenie okolicy węzłów chłonnych. W późniejszym stadium może pojawić się ból w okolicy organu oraz zmiana głosu. Natomiast nie ma tak wyraźnej korelacji między zawartością hormonów tarczycy we krwi a rakiem.

Choć nie należy wpadać w panikę, nie można też do tarczycy podchodzić lekkomyślnie. Nie warto odkładać badań na później lub czekać na rozwinięcie się objawów, gdy medycyna daje możliwość regularnych, pewnych i nieinwazyjnych badań.


Prześlij komentarz

0 Komentarze