Najważniejsze Hormony tarczycy. Tarczyca to jeden z organów układu dokrewnego. Jej zadaniem jest produkcja hormonów. Należą do nich: tyroksyna (T4), trójjodotyronina (T3) oraz kalcytonina. Każdy z nich ma inną funkcję, niemniej jednak wszystkieone są konieczne, aby organizm funkcjonował, a człowiek cieszył się dobrym zdrowiem, tak fizycznym, jak i psychicznym.
Hormony tarczycy
Trójjodotyroksyna, czyli T3, jest produkowana w pęcherzykach gruczołu tarczowego. Tam też jest magazynowany w postaci tyreoglobuliny, która przypomina żel wypełniający pęcherzyki miąższu tarczycy. Zmagazynowana T3 jest następnie wydzielana do krwi w zależności od zapotrzebowania organizmu. Powstaje ona przez odjodowanie T4 i jest głównym hormonem produkowanym przez tarczycę.Działanie T3 uwidacznia się we wszystkich komórkach ciała. To właśnie od tej substancji zależy m.in. wzrost, rozwój mózgu oraz przemiana materii i energii. Odpowiada ona za zużycie tlenu w organizmie, a więc produkcję energii i zachowanie ciepła. Odpowiednie stężenie T3 wpływa na prawidłową budowę kości i zarządzanie gospodarką wapniową. Niedobór tego hormonu w okresie niemowlęcy prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu. T3 odpowiada za niemal wszystko: wygląd skóry, włosów, paznokci, sylwetkę, apetyt, ciepłotę ciała, funkcjonowanie mózgu i wiele innych.
Drugim hormonem, który powstaje w pęcherzykach tarczycy, jest tyroksyna, czyli T4. Podobnie jak T3, jest ona magazynowana w pęcherzykach i stopniowo uwalniana do krwi w ilościach zależnych od aktualnego zapotrzebowania organizmu.
T4 odpowiada za spalanie tłuszczu, wzmaga wchłanianie glukozy i jej metabolizm, reguluje pracę gruczołów płciowych. Ma istotny wpływ na laktację i płodność, dlatego jest szczególnie ważny u osób młodych. Gdy z jakichś powodów organizm nie produkuje dostatecznych ilości tyroksyny, podaje się jej syntetyczny zamiennik L-tyroksynę. Nadmierna ilość T4, występująca np. przy chorobie Gravesa-Basedowa, przyczynia się do deregulacji pracy serca, przyspieszenia przemiany materii i nadpobudliwości psychicznej i ruchowej.
Kalcytonina, w odróżnieniu od T3 i T4 jest produkowana nie w pęcherzykach, a w komórkach międzypęcherzykowych, zwanych komórkami C. Są one obecne nie tylko w tarczycy, ale też m.in. w mózgu, wątrobach, płucach i innych narządach. Główną funkcją kalcytoniny jest regulacja obiegu wapnia i fosforu w organizmie. Ma ona zatem wpływ m.in. na kościec, włosy, paznokcie i zęby.
Badanie stężenia tych hormonów jest pomocne przy diagnozowaniu schorzeń tarczycy. Określa się je podczas badań krwi pobranej ze zgięcia łokcia. Regularne badanie poziomu hormonów tarczycy może ustrzec pacjenta przed nieprzyjemnymi konsekwencjami schorzeń tego ważnego organu.
0 Komentarze