Czym jest i do czego służy nam tarczyca?

leczenie tarczycy

Czym jest i do czego służy nam tarczyca?
Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego. Występuje jedynie u kręgowców. Wytwarza trzy hormony: trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę.

Wpływają one przede wszystkim na metabolizm oraz na gospodarkę fosforowo-wapniową organizmu.

Narząd ten mieści się w dolnej, przedniej części szyi. Składa się z dwóch płatów połączonych tzw. węziną. Płaty boczne są osłonięte przez mięśnie podgnykowe.

Organ znajduje się w torebce zbudowanej z dwóch warstw. Wewnętrzna jest bezpośrednio połączona z tarczycą. Ma ona strukturę miąższu, składa się z pęcherzyków o wielkości od 20 do 900 mikrometrów. Ich ściany zbudowane są z jednowarstwowego nabłonka. Może on być sześcienny lub płaski, w zależności od tego, czy hormony są właśnie syntezowane, czy też pęcherzyki pozostają w spoczynku. Dzieje się tak, ponieważ tarczyca jako jeden z nielicznych organów magazynuje hormony przed ich wydzieleniem do krwi. Są one przechowywane w postaci jodowanej tyreoglobuliny (Tg) o konsystencji żelu. Jako przechowalnia służą właśnie pęcherzyki. Magazynują one także jod.

DZIAŁANIE:

Praca tarczycy jest regulowana na dwa sposoby. Pierwszy z nich to kontrola układu podwzgórze-przysadka. Działa tu zasada ujemnego sprzężenia zwrotnego. Oznacza to, że gdy hormonów jest dużo, poziom TSH spada, aby  zahamować ich wydzielanie. Drugą drogą regulacji wydzielania hormonów tarczycowych jest pobudzanie układu współczulnego. Poziom kalcytoniny zależy jednak wyłącznie od stężenia wapnia we krwi. Stan, w którym tarczyca wydziela odpowiednie ilości hormonów, nazywany jest eutyreozą. U ciężarnych może ona być zaburzona z uwagi na zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej podczas ciąży.

HORMONY:

Hormony wydzielane przez tarczyce są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spełniają wiele funkcji. Jednym z ich składników jest jod, który musi być pobierany z zewnątrz za pośrednictwem wody i pokarmu. Jod i aminokwasy są przekształcane w trójjodotyroninę, tyroksynę i kalcytoninę w miarę zapotrzebowania organizmu.

Do funkcji hormonów tarczycy należy stymulacja rozwoju i wzrostu ciała, a także kontrola procesów przemiany materii i energii. Ponadto uzależniony jest od nich rozwój ośrodkowego układu nerwowego.

Tarczyca jest organem z jednej strony silnie uzależnionym od czynników zewnętrznych i wewnętrznych, z drugiej zaś sama ma istotny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego ciała. Z tego względu skutki schorzeń tarczycy są niebezpieczne. Ich leczeniem zajmuje się endokrynologia, a ściślej: tyreologia.

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. Gdyby ktoś z Was potrzebował zasięgnąć więcej fachowej wiedzy między innymi na temat choroby hashimoto, to zachęcam do przejrzenia oferty na tej stronie https://podyplomie.pl/products . Uważam, że takiej lektury medycznej nie jest nigdy zbyt wiele. Można się dowiedzieć sporo o diagnostyce i sposobach leczenia różnych dolegliwości.

    OdpowiedzUsuń