Choroba Gravesa Basedowa

Choroba Gravesa Basedowa


Choroba Gravesa-Basedowa – najważniejsze informacje o chorobie
Schorzenia autoimuunologiczne polegają na tym, że układ odpornościowy pacjenta zwraca się przeciwko komórkom i tkankom jego organizmu. Mówiąc inaczej – organizm niszczy sam siebie.

Jedną z chorób autoimmunologicznych jest choroba Gravesa-Basedowa. Naukowcy nie wiedzą, jaka jest przyczyna schorzenia. Jest ono jednak silnie związane z płcią – kobiety chorują dziesięciokrotnie częściej niż mężczyźni. Wiadomo także, że palenie tytoniu zaostrza przebieg choroby, przyczyniając się do orbitopatii (wtrzeszczu oczu) i nadczynności tarczycy.

SYMPTOMY  CHOROBY:

Choroby autoimmunologiczne często występują razem, dlatego osoby cierpiące na chorobę Gravesa-Basedowa mogą zapaść także m.in. na reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę typu 1, niedoczynność kory nadnerczy lub bielactwo.

U osób, u których zdiagnozowano chorbę Gravesa-Basedowa, obserwuje się zarówno osłabienie pracy tarczycy (niedoczynność), jak i jej wzmożenie (nadczynność), ale zdarza się, że produkcja hormonów pozostaje w normie. Dlatego wyniki badań krwi nie dają pełnego obrazu zdrowia. Jak więc rozpoznać u siebie niepokojące objawy? Do symptomów typowych dla choroby należą: równomiernie powiększona, miękka tarczyca, z reguły bez wyczuwalnych guzków, naciekowy wytrzeszcz oczu (może on występować w różnym nasileniu i w każdym stadium choroby, a nawet po jej wyleczeniu), który może prowadzić do innych, poważnych schorzeń oczu, a nawet trwałego uszkodzenia wzroku, obrzęk przedgoleniowy (rzadko) i obrzęk palców.

LECZENIE:

Choroba Gravesa-Basedowa jest w pełni uleczalna. Jest kilka metod walki z tym schorzeniem. Pierwszą z nich jest przyjmowanie leków przeciwtarczycowych. Leczenie farmakologiczne trwa około 18 miesięcy.

Drugi sposób to podanie pacjentowi radioaktywnego jodu, mającego wyeliminować nadczynność tarczycy w przebiegu choroby. Zazwyczaj wystarcza jedna dawka izotopu.

Trzecia metoda, leczenie operacyjne, polega na wycięciu niemal całego organu. Sposób ten jest zalecany przy zaawansowanej orbitopatii. Po operacji konieczne jest, aby pacjent przyjmował syntetyczne hormony tarczycy, jego organizm nie jest bowiem w stanie wyprodukować ich sam.

Choroba Gravesa-Basedowa, choć może być niebezpieczna, szczególnie, gdy nie podlega leczeniu, jest w pełni uleczalna. Należy do stosunkowo łatwo wyleczalnych chorób autoimmunologicznych. Jednak jej powikłania mogą być o wiele poważniejsze. Dlatego warto badać tarczycę, choćby dotykając szyi i obserwując stan tarczycy. Niepokój powinny też wzbudzić zmiany w wyglądzie oczu. Pilna obserwacja własnego ciała nic nie kosztuje, a może uratować zdrowie.

Niemniej jednak nic nie zastąpi lekarskich oględzin i szczegółowych badań w laboratorium czy przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Warto wybrać się na nie przynajmniej raz w roku – dla własnego spokoju.

Prześlij komentarz

0 Komentarze