Biopsja tarczycy wyniki

biopsja tarczycyBiopsja Tarczycy wpływa na metabolizm oraz gospodarkę wapniowo-fosforową w organizmie. Tarczyca – bo o niej mowa, to gruczoł który jest w wyjątkowy sposób odpowiedzialny za właściwą pracę całego organizmu. Ze względu na ogromne znaczenie narządu dla jego prawidłowego działania, niezbędne jest dbanie o odpowiedni stan gruczołu. Biopsja tarczycy to badanie, które jest niezwykle przydatne w diagnostyce wielu jego chorób.

Powiększona tarczyca to jeden z pierwszych objawów stanu chorobowego narządu. Powoduje ona widoczny obrzęk szyi, który powszechnie nazywa się tzw. wolem. W dużym skrócie biopsja tarczycy polega na pobraniu niewielkiego fragmentu tkanki w celu przeprowadzenia badania cytologicznego pod mikroskopem. Sam zabieg jest z reguły całkowicie bezbolesny i bezpieczny.

Kiedy należy wykonać biopsję tarczycy?

Głównym celem biopsji tarczycy jest po pierwsze wykluczenie lub wykrycie procesu złośliwego w gruczole, co umożliwia podjęcia potencjalnych, kolejnych kroków w procesie leczenia. W niektórych przypadkach nie da się rozstrzygnąć, czy wykryta zmiana jest procesem złośliwym.

W celu potwierdzenia procesu lub jego wykluczenia konieczne jest najczęściej wykonanie operacyjnego zabiegu i zbadanie operowanej zmiany. Innym celem biopsji może być także opróżnienie zmiany z płynu, przez co uzyskuje się zmniejszenie jej wymiarów.

Lekarz zleci biopsję tarczycy wtedy, gdy we wcześniejszym badaniu USG zostanie wykryta niepokojąca zmiana w gruczole – w przypadku tarczycy są to jeden lub więcej guzków. Mimo, iż zaledwie 4% badanego materiału wykazuje cechy procesu złośliwego nie można tego tematu bagatelizować. Biopsja tarczycy będzie zlecona również w przypadku podejrzenia zmian zapalnych w tarczycy.

W jaki sposób przebiega biopsja tarczycy?

Biopsja tarczycy należy do zabiegów niemal całkowicie bezbolesnych, choć inwazyjnych. Wykonuje się ją przy pomocy igły o grubości nie większej niż 0,4-0,6 mm. Samo badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjent powinien stawić się na zabieg z własną dokumentacją medyczną.

Winien także poinformować lekarza wykonującego zabieg o potencjalnych chorobach współistniejących. Chodzi np. o alergie czy problemy z krzepliwością krwi. Biopsja zazwyczaj jest wykonywana bez znieczulenia – bo zwyczajnie nie jest ono potrzebne. Badanie wykonuje dwóch specjalistów – patomorfolog we współpracy z radiologiem.

Pierwszy przykłada głowicę USG i odnajduje zmianę. Zadaniem drugiego jest natomiast wkłucie igły oraz wyciągnięcie materiału do badania cytologicznego. Po zakończeniu zabiegu w miejsce wkłucia nakładany jest opatrunek.

Potencjalne powikłania po zabiegu

Biopsja tarczycy jest przez specjalistów uznawana za badanie wyjątkowo bezpieczne. Jakiekolwiek potencjalne powikłania po zabiegu zdarzają się niezwykle rzadko, choć oczywiście ich wystąpienie jest możliwe. Jeśli już wystąpią najczęściej szybko mijają i nie stanowią zagrożenia dla życia człowieka.

Najczęściej pojawiającymi się powikłaniami po biopsji tarczycy są bóle szyi, obrzęki, krwiak w miejscu nakłucia lub ewentualne omdlenia w trakcie lub po wykonaniu badania. Wyjątkowo rzadko mogą także wystąpić: krwotoki lub ustępujące porażenia nerwu krtaniowego.

Wśród najważniejszych przeciwwskazań do wykonania biopsji należą: przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, ropne ogniska skóry szyi oraz skaza krwotoczna.

Prześlij komentarz

0 Komentarze