Badanie Tarczycy - jakie badania na tarczycę hashimoto

badanie tarczycy hasimoto

Kompleksowe sprawdzenie stanu zdrowia tarczycy niesie ze sobą konieczność wykonania wielu specjalistycznych badań. Chodzi między innymi o badanie krwi, USG tarczycy, scyntygrafii i innych, często specjalistycznych badań. Kiedy powinniśmy wykonać badania? Przede wszystkim wtedy, gdy zaobserwujemy u siebie objawy, mogące wskazywać na potencjalne choroby tarczycy.

Dotarcie do stanu tarczycy wiąże się z wykonaniem jednego – a niekiedy wszystkich badań. Są to między innymi: badanie krwi, rentgen klatki piersiowej, USG tarczycy oraz scyntygrafia. Co warto wiedzieć na temat badań tarczycy?

Badanie krwi, a stan tarczycy

Jedno z najczęściej wykonywanych i jednocześnie sporo mówiących o stanie narządu tarczycy jest badanie zupełnie podstawowe – a mianowicie badanie krwi. Badanie to jest wykonywane poprzez określenie stężenia TSH (tyreotropiny) we krwi i może zostać zlecone przez lekarza podstawowej opieki. Gdy stężenie TSH jest zbyt wysokie, oznacza to że tarczyca wytwarza dużą ilość hormonów. Gdy hormonów jest zbyt dużo, poziom TSH maleje. Co to oznacza? Nadmiar TSH świadczy najczęściej o nadczynności tarczycy. Jego niedobór sugeruje z kolei jej niedoczynność. Warto zaznaczyć, że stężenie TSH we krwi może być wynikiem głodówek, przyjmowania niektórych leków, a także ciężkich chorób ogólnoustrojowych oraz podeszłego wieku.

Co nam powie USG tarczycy?

Ultrasonograficzne badanie tarczycy zleca wyłącznie endokrynolog. Samo badanie wykonuje się poprzez przyłożenie do szyi głowicy aparatu, a następnie przesuwanie urządzenie po skórze pod różnymi kątami. Zabieg jest bezbolesny i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Dzięki badaniu USG pacjent dowiaduje się o położeniu, wielkości czy kształcie gruczołu tarczycy.

Zauważone przez lekarza zmiany mogą świadczyć między innymi o zapaleniu tarczycy, występowaniu guzków, torbieli lub zwapnienia narządu. Badanie pozwala także na ocenę ukrwienia tarczycy. Ultrasonograficzne badanie tarczycy nie pozwala jednak na stwierdzenie czy potencjalnie znalezione zmiany mają charakter łagodny czy złośliwy.

Pewne cechy mogą jednak takie stany sugerować. Jednak aby można było jednoznacznie stwierdzić czy dana zmiana ma charakter złośliwości, należy wykonać badanie cytologiczne.

Scyntygrafia tarczycy

Jednym z często wykonywanych badań tarczycy jest również tzw. scyntygrafia. Pozwala ona na klarowną ocenę wglądu oraz budowy gruczołu. Pośrednio oferuje także ocenę jej czynności. Tego typu badanie tarczycy wykonuje się poprzez doustne lub dożylne dostarczenie odpowiedniej dawki promieniowania jodu lub technetu.

Po podaniu środka, tarczycy wychwytuje jego obecność. Specjalistyczna gamm kamera wychwytuje stopień promieniowania tarczycy, dzięki czemu lekarz jest w stanie ocenić jaką ilość jodu pochłonęły poszczególne części tarczycy. Jeżeli izotop nie jest wchłaniany równomiernie, istnieje podejrzenie występowania guzków. Mimo, iż badanie nie jest szkodliwe dla organizmu człowieka, nie jest wykonywane kobietom ciężarnym, karmiącym piersią oraz w drugiej fazie cyklu – po owulacji.

Po pierwsze – obserwacja…

Badanie jest kolejnym krokiem w procesie oceny stanu zdrowia tarczycy. Zupełnie podstawowym jest natomiast samodzielna obserwacja organizmu. Co należy przez to rozumieć? Należy niezwłocznie poradzić się lekarza jeżeli mimo dobrego apetytu drżą ręce, występuje kołatanie serca, wilgotna skóra oraz dokuczliwe biegunki.

Niepokoić może także permanentne zmęczenie, osłabienie mięśni oraz sucha, łuszcząca się skóra. Widomym sygnałem może być również pogrubienie szyi – także to typowo miejscowe. Po poradę należy się udać w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego. Po przedstawieniu swoich podejrzeń oraz oceny lekarza, ten może skierować pacjenta na podstawowe badania, a w następnej kolejności do specjalisty – endokrynologa.

Badaniami, które w tej sytuacji winny być wykonane są między innymi: USG, poziom TSH we krwi, a także morfologia oraz EKG. Po wykryciu niepokojących zmian, pacjent jest kierowany do lekarza specjalisty, a ten zleca wykonanie kolejnych, bardziej specjalistycznych badań – między innymi biopsji.

Prześlij komentarz

0 Komentarze