Badania hormonalne tarczycy

badania hormonalne tarczycy

Badania hormonalne tarczycy Jakie badania hormonalne wykonać, by wykluczyć chorobę?
Tarczyca jest narządem, którego funkcjonowanie wpływa na cały organizm i na codzienne życie. Warto o nią dbać, aby w porę zapobiec problemom, które mogą się ciągnąć przez całe życie.

Ponieważ najważniejszą funkcją tarczycy jest produkcja hormonów, aby określić jej stan, należy stwierdzić, czy narząd prawidłowo spełnia swoją rolę. Badania hormonalne tarczycy powinny dać klarowny obraz zdrowia organu. Większość tych badań jest prosta. Oto, co należy zbadać, aby móc bez obaw cieszyć się zdrową tarczycą.

TSH, czyli tyreotropina. Jest to podstawowe badanie przy podejrzeniu schorzeń tarczycy. Skierowanie można uzyskać od lekarza rodzinnego. Tyreotropina produkowana jest w przysadce mózgowej i reguluje pracę tarczycy, dlatego też jej poziom wskazuje na stan tego organu. Niedobór TSH wskazuje na nadprodukcję hormonów tarczycy i odwrotnie – zawyżony poziom TSH jest oznaką ich niedoboru. Określenie stężenia TSH polega na pobraniu krwi w zgięciu łokcia. Wyniki można uzyskać już w 24 godziny.

fT3 i fT4, czyli wolna tyroksyna i wolna trójjodotyroniona. Są to dwa najważniejsze hormony produkowane przez tarczycę. Skierowanie na określenie poziomu fT3 ifT4 we krwi może dać lekarz endokrynolog. Tak jak w przypadku TSH, materiał do badań pobiera się w zgięciu łokcia, a wyniki uzyskuje w ciągu doby.

Niedobór hormonów wskazuje na niedoczynność, a nadmiar – na nadczynność tarczycy. Określenie fT3 i fT4 daje lekarzowi większą pewność, niż zbadanie TSH, którego poziom może być niezależny od niektórych schorzeń tarczycy, dlatego nie należy poprzestawać na badaniu poziomu TSH.
hormony tarczycy.

Kalcytonina (CT) jest produkowana przez komórki międzypęcherzykowe tarczycy. Jej zadaniem jest regulacja gospodarki fosforowo-wapniowej organizmu. Określenie poziomu kalcytoniny jest pomocne przy diagnostyce raka rdzeniastego, choć może on także świadczyć o alkoholizmie i niewydolności nerek.

Tyreoglobulina (Tg) jest produkowana przez pęcherzyki tarczycy niezależnie od tego, czy są one zdrowe, czy zmienione przez nowotwór. Badanie poziomu tyreoglobuliny służy przede wszystkim do monitorowania stanu zdrowia po zabiegu usunięcia tarczycy. Wycięcie narządu powoduje, że Tg jest niewykrywalna. Jej ponowne pojawienie się we krwi może świadczyć o nawrocie choroby nowotworowej.

Badając tarczycę, nie należy zapominać o kontrolowaniu jej budowy. Niemniej jednak regularne określanie poziomu hormonów jest podstawą, gdy chcemy odpowiednio zadbać o ten mały, ale niezwykle ważny organ, o który o wiele łatwiej się troszczyć, gdy jest zdrowy.

Prześlij komentarz

0 Komentarze